Міністерство економічного розвитку і торгівлі України наказом №759 від 27.06.2014 призначило та уповноважило ДП “ДОСЗТ” на проведення робіт із сертифікації продукції та послуг в державній Системі сертифікації УкрСЕПРО безстроково, а наказом №926 від 04.08.2014 призначило безстроково на виконання робіт із сертифікації систем управління.
 Найактуальніші питання сертифікації перехідного періоду      

З 01.01.2018р Декрет Кабінету Міністрів України від 10 травня 1993 року № 46-93 “Про стандартизацію і сертифікацію” втрачає чинність, тому державна система УкрСЕПРО закінчує своє існування 1 січня 2018р. В зв’язку з чисельними зверненнями до нашого підприємства за роз’ясненнями, ми вирішили зібрати всю важливу інформацію, об’єднавши її в одній статті.

Приведена нижче інформація дозволить Вам краще підготуватися до змін, які нас чекають, та зрозуміти відмінності між процесами оцінки відповідності в системі УкрСЕПРО та системі ДП “ДОСЗТ” (RCU).

  1. Приблизно до вересня 2017 сертифікація продукції в УкрСЕПРО буде відбуватись в звичайному режимі. Варто зазначити, що сертифікація послуг з перевезення небезпечних вантажів буде здійснюватись на відповідність регламентним умовам (Постанова КМУ від 9 грудня 2015 р. № 1168 “Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів залізничним транспортом”), а не технічним умовам. Паралельно буде проводитись оцінка продукції та видача сертифікатів в системі ДП “ДОСЗТ” (RCU).
  2. Для тих підприємств, які не отримали раніше сертифікат в системі ДП “ДОСЗТ” (RCU) ми пропонуємо при технічних наглядах, за умови позитивних результатів, перехід до сертифікації та атестації у системі ДП “ДОСЗТ” (RCU).
  3. З вересня місяця сертифікація в системі УкрСЕПРО буде обмежена, так як до кінця роботи системи залишиться кілька місяців, а видавати сертифікати на термін менше року для підприємств економічно недоцільно. Проведення планових технічних наглядів буде виконуватись згідно з графіком.
  4. З 01.01.2018 сертифікація продукції, систем та послуг в УкрСЕПРО буде припинена повністю. На той час ми плануємо повністю завершити переведення всіх сертифікатів в систему ДП “ДОСЗТ” (RCU) (процедура визнання).

Далі приводяться відповіді на найчастіші питання в форматі «питання – відповідь».

П. Чи можна отримати послугу з оцінки відповідності не обмежуючись терміном січня 2018?

В. Так. Ви можете звернутись за оцінкою відповідності Вашої продукції/послуги/системи менеджменту якості в системі ДП “ДОСЗТ” (RCU).

П. Це якась нова система ДП “ДОСЗТ” (RCU)?

В. Ні. Система впроваджена у 2009 році і на цей час видано вже понад 167 сертифікатів відповідності.

П. Сертифікат державного зразка викликав довіру. Що свідчитиме про якісно проведену процедуру сертифікації в  системі ДП “ДОСЗТ” (RCU)?

В. ДП «ДОСЗТ» працює в сфері сертифікації понад 20 років. За цей час ми зарекомендували себе як компанія з бездоганною репутацією. ДП «ДОСЗТ» включене до реєстру компетентних органів сертифікації країн СНД, а також компетенція нашого підприємства підтверджена атестатами акредитації Національним агентством з акредитації України (далі НААУ) ( Атестат акредитації № 1О075 від 14.09.2015 до 09.11.2019, який засвідчує компетентність ДП “ДОСЗТ” відповідно до ISO/IEC 17065:2012 в сфері “Тепловози маневрові, промислові, магістральні, їх обладнання та запчастини, тягові агрегати. Вагони пасажирські магістральні та їх обладнання, комплектуючі частини. Вагони вантажні, їх обладнання та комплектуючі частини. Електровози магістральні колії 1520 мм, моторвагонний склад та електровози маневрові промислові, їх забезпечення, обладнання, комплектуючі запчастини, тягові агрегати. Спеціалізований рухомий склад та його обладнання, вагони трамвайні, вісі трамвайних вагонів, апарати і комплексні пристрої для міського електротранспорту, тягові агрегати. Обладнання та пристрої систем тягового електропостачання залізниць. Елементи залізничної та трамвайної колії, мости та конструкції мостів. Контейнери універсальні та спеціалізовані” та № 8О100 від 01.02.2016 по 31.01.2021, який засвідчує компетентність ДП “ДОСЗТ” відповідно до ISO/IEC 17021:2011 в сфері ДСТУ ISO 9001:2009 «Системи управління якістю. Вимоги»; ISO 9001:2008 «Quality management systems»). Випробувальні лабораторії, на підставі чиїх протоколів робляться висновки про відповідність зразків продукції теж обов’язково акредитовані в НААУ. Це дозволяє нам стверджувати, що сертифікат, виданий ДП “ДОСЗТ”, є вагомим документом, що підтверджує відповідність на вищому рівні згідно з міжнародними нормами.

П. Яка різниця в процедурі сертифікації у системі УкрСЕПРО та ДП “ДОСЗТ” (RCU).

В. Я виділю декілька основних важливих відмінностей. Але спершу хотів би зазначити, що при розробці правил ми керувалися, у відповідності до нашої політики, поліпшенням процесу для наших замовників, не знижуючи при цьому планку якості. Так, по-перше, ми можемо, згідно сфери акредитації, проводити оцінку продукції вимогам нормативної документації (не тільки діючої в Україні), а також і ТУ та ТЗ. Останнє особливо важливо для тих наших замовників, які планують участь у тендерах на поставку продукції, в яких виставляється технічне завдання. Сертифікат, отриманий таким чином, може бути використаний як доказ в спірних ситуаціях, чи навіть у суді. По-друге, ми переглянули політику проведення випробувань і дійшли згоди, що термін дії протоколів для нехарчової продукції повинен бути подовжений (мінімум до року). Також випробовувати продукцію повністю (типові випробування) кожен раз при сертифікації недоцільно, що навантажує додатково замовника, але не впливає на якість продукції. Тому, вперше проводитимуться сертифікаційні випробування в об’ємі типових, а при подальшій сертифікації (за умови відсутності змін та рекламацій) в об’ємі приймально-здавальних випробувань. По-третє, технічні нагляди проводитимуться один раз на рік.

П. Все виглядає дуже позитивно. Чи є в цій системі якісь мінуси?

В. Основних мінусів два, але практично лише один, бо другий з часом зникне. Мінус в тому, що максимальний термін видачі сертифікату в системі ДП “ДОСЗТ” (RCU) складає три роки, проти п’яти в системі УкрСЕПРО. Тимчасовим мінусом буде звикання залізниць, та інших підприємств до нової системи та нових бланків сертифікатів, але думаю, що до кінця року максимум ми подолаємо цю незручність.

П. Чи є якісь «бонуси» для замовників сертифікації в системі ДП “ДОСЗТ” (RCU) при переході з УкрСЕПРО.

В. Ну, вже можна казати про те, що дія сертифікатів в УкрСЕПРО на теперішній час складає менше року. Також, при подачі заявки на сертифікацію в УкрСЕПРО, замовник має можливість пройти паралельно процедуру і в системі ДП “ДОСЗТ” (RCU), що значно дешевше ніж проходити їх окремо (суміщення виїздів, один протокол випробувань і т.п.). Коли сертифікати УкрСЕПРО закінчать свою дію, сертифікати ДП “ДОСЗТ” (RCU) залишаться чинними.

П. Чи будуть приймати сертифікати ДП “ДОСЗТ” (RCU) при проведенні процедури відкритих торгів ПАТ «Укрзалізниця».

В. З 2018р. обов’язково, але ми постараємось щоб цей період наступив як можна швидше. І Ви, шановні замовники, можете нам в цьому допомогти. Так вимога про надання сертифікату відповідності при поставках на залізницю міститься зокрема в Законі України «Про транспорт» та в Законі України «Про залізничний транспорт». Вимога, що це повинен бути сертифікат системи УкрСЕПРО міститься в тендерній документації. І залізниця в змозі самостійно внести зміни до тендерної документації. Найближчим часом ДП «ДОСЗТ» планує звернутися з листом до ПАТ «Укрзалізниця», але при допомозі підприємств цей процес пішов би значно швидше.

П. Чи проводяться в ДП «ДОСЗТ» процедури оцінки вимогам технічних регламентів?

В. Так. Ми проводимо такі роботи. Але перелік питань, пов’язаних з технічними регламентами такий значний, що він достойний окремої статті. Якщо Вас цікавить ця тема, то повідомте ДП “ДОСЗТ” і ми оперативно підготуємо всю інформацію по темі.

Перехід підприємств із сертифікованою системою управління якістю на версію ДСТУ ISO 9001:2015.

З 01.07.2016 р. вводиться в дію ДСТУ ISO 9001:2015 «Системи управління якістю. Вимоги (ISO 9001:2015, IDT)».

Підприємства, що мають сертифікат на систему управління якістю (далі СУЯ) на відповідність вимогам ДСТУ ISO 9001:2009, повинні актуалізувати діючу СУЯ згідно вимог ДСТУ ISO 9001:2015 та обрати один із способів переходу на нову версію стандарта:

  • пересертифікація діючої СУЯ із подальшим скасуванням діючого сертифікату на СУЯ та перевидачею нового сертифіката на СУЯ на відповідність вимогам ДСТУ ISO 9001:2015 із новим терміном дії.
  • проведення цільового аудиту в разі готовності підприємства до переходу на нову версію стандарта. Цільовий аудит може бути проведено як в рамках позачергового аудиту, так і сумісно із черговим технічним наглядом за сертифікованою СУЯ. В такому разі, за позитивних результатів перевірки, буде перевидано сертифікат із незмінним терміном дії.

 

Необхідні документи

Для початку робіт з сертифікації продукції, атестації виробництва, визнання результатів сертифікації продукції чи сертифкації системи управління якістю підприємствам необхідно надати заявку за формою:

Документи для укладання договору з ДП ДОСЗТ:

  • копія Статуту;
  • копія протоколу засідань, договору (контракту), наказу про призначення керівника підприємства;
  • виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців або копію виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (поточний рік);
  •   копія довіреності на право укладання договору (при необхідності);
  •  витяг з реєстру платників податку на додану вартість або копію витягу з реєстру платників податку на додану вартість (поточний рік);
  •  довідка в довільній формі, щодо банківських реквізитів (засвідчена підписом і печаткою уповноваженої особи).

         Усі копії підлягають засвідченню Замовником.

Для сертифікації продукції підприємство повинно надати разом з супроводжувальним листом наступні документи:

  • Заявка на сертифікацію продукції.
  • Опитувальна анкета (при схемі з обстеженням).
  • Нормативні документи на продукцію.
  • Документи, що підтверджують походження продукції.
  • Документація на виробництво продукції (конструкторська, технічна та технологічна документація).
  • Інформація про виробництво (кількість змін, обсяг випуску, адреса основних споживачів).
  • Документи про гарантовану якість комплектуючих.
  • Наявність висновків відповідних контролюючих органів ( СЕС, ДНАОП, ревізорського апарату залізниць та інші).
  • Креслення з вказівкою місця нанесення ідентифікаційного знаку підпри-ємства, погоджене з основним споживачем та документи, які підтверджують реєстрацію торгового знаку (за наявності).

Для укладання угоди та визначення вартості робіт з атестації виробництва у Системі УкрСЕПРО необхідно заповнити заявку, представити склад інформації про виробництво, надати інформацію про кількість технологічних операцій під час виготовлення продукції (ремонту) для визначення групи складності виробництва. Підприємство, що має намір атестувати виробництво в Системі, повинно мати повний комплект технічної документації на продукцію та її виробництво (включаючи нормативну документацію, конструкторську документацію, або документацію, яка визначає склад продукції, технологічну документацію). Конструкторська документація повинна бути погоджена із відповідним ПКТБ або Головним управлінням Укрзалізниці. Склад технічної документації визначається особливостями продукції та технологією виробництва.

Підприємство до початку атестації повинно мати документи в яких наводяться відомості щодо:

  • організації контролю якості;
  • організації контролю за випуском продукції;
  • структури відповідальності виробничого персоналу перед вищим рівнем керівництва за якість виготовлення продукції та виконання робіт;
  • системи контролю якості в ході технологічного процесу, включаючи контроль матеріалів та виробів;
  • системи контролю за внесенням змін до технічної документації на продукцію;
  • засобів вимірювальної техніки, контролю та випробувального обладнання, що використовуються під час виробництва продукції;
  • про системи повірки засобів вимірювальної техніки, контролю та випробувального обладнання;
  • порядку формування та позначення партій продукції, що випускається, порядку формування та позначення вибірок з них для випробувань або контролю;
  • порядку реєстрації результатів контролю та випробувань, складання, затвердження та зберігання протоколів випробувань;
  • порядку, що забезпечує випуск тільки тих партій продукції, які відповідають вимогам нормативної документації.

Підприємство також повинно для проведення атестації розробити Інструкцію з атестації технічних можливостей. Вимоги щодо побудови, викладення та оформлення інструкції наведені в додатку А ДСТУ 3414-96.

Для проведення сертифікації продукції за схемою з оцінкою системи управління якістю (СУЯ) підприємство повинно зазначити в заявці (додаткова інформація), що на підприємстві функціоную СУЯ та, що вона є сертифікована. При цьому до заявки надають:

  • сертифікат на СУЯ;
  • комплект документів по СУЯ (керівництво якістю, задокументовані методики СУЯ);
  • Опитувальна анкета та перелік вихідних документів (згідно додатку В ДСТУ 3419)

Для визнання результатів сертифікації продукції, що імпортується необхідно надати наступні документи:

  • документи:
  • заявку на визнання;
  • сертифікат відповідності;
  • стандарт (технічні умови);
  • протокол сертифікаційних випробувань (завірену копію);
  • документ, що засвідчує країну походження товару;
  • товаросупровідну документацію (контракт, накладна, коносамент, інвойс).

Орган з сертифікації може запросити додаткову інформацію (п.4.6 ДСТУ 3417).

Додаткова інформація

Схеми (моделі), що використовуються під час обов’язкової сертифікації продукції, визначає орган з сертифікації. При цьому враховуються особливості виробництва, випробувань, поставки і використання конкретної продукції, можливі витрати заявника. Схеми мають бути зазначені у документі, який встановлює порядок проведення сертифікації конкретної продукції.

Додаткові схеми (модели), що використовуються під час обов’язкової сертифікації продукції. Використаються для розширення та звуження номенклатури сертифікованої продукції.

Форма ліцензійної угоди на право застосування сертифіката відповідності та маркування знаком відповідності.

Розгляд скарг та апеляцій.

Політика щодо неупередженості.

Порядок сертифікації продукції.

Номенклатура продукції, щодо якої орган з сертифікації уповноважений на проведення робіт в Системі сертифікації УкрСЕПРО.

Вартість робіт з сертифкації

Методика визначення вартості робіт та послуг розроблена на виконання наказу Державного комітету України з стандартизації, метрології та сертифікації “Про затвердження правил визначення вартості робіт з сертифікації продукції та послуг” № 100 від 10.03.99 р. та відповідно до Постанови КМУ № 485 від 11.04.02 р.

Усі фактично виконані роботи з сертифікації, крім тих, що виконуються відповідно до чинного законодавства за рахунок державного бюджету, оплачуються власним коштом підприємств, організацій, громадян, які звернулися з заявкою на проведення відповідних робіт згідно з їх трудомісткістю незалежно від прийнятих за їх результатами рішень. Рівень рентабельності робіт з сертифікації, який закладається в розрахунки, приймається 20% собівартості.

Методика визначення вартості робіт з сертифікації продукції та атестації виробництва на ДП “Дніпропетровський орган з сертифікації залізничного транспорту”.